Τεράστια εμφάνιση και νίκη τετράδας για τον Προμηθέα

Με «καταιγισμό» στο δεύτερο ημίχρονο, ο Προμηθέας νίκησε τον ΠΑΟΚ 90-69 στο «Δημήτρης Τόφαλος» για τη 17η αγωνιστική της Basket League και έκανε βήμα οκτάδας.

Οι πολλές και σωστές επιλογές αμφοτέρων των αντιπάλων μέσα σρις δυο ρακέτες διατηρούσε ισόπαλο το ματς στο πρώτο πεντάλεπτο αναμέτρησης. Στη συνέχεια, οι ξένοι του Προμηθέα έκαναν ένα σερί 6-0 κι έφεραν το 16-10 10 για τους Πατρινούς και ο Τσαϊρέλης ολοκλήρωσε 18-12 το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Τσαϊρέλης έφερε το 20-12 στην αρχή της δεύτερης περιόδου και τα συνεχόμενα τρίποντα έφεραν ένα 6-0 κα το +11 για τους παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου. Με σερί 4-0, ο ΠΑΟΚ μείωσε στο -5, όμως τα περιφερειακά σουτ των Πατρινών τους έφεραν ξανά στο +12. Ο «Δικέφαλος» απάντησε με σερί 6-0 και μείωσε στο -6. Οι περιφερειακοί του Φώτη Τακανιου μείωσαν περισσότερο με τα συνεχόμενα τρίποντα στο -2 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +2 για τους Πατρινούς, που υπερείχαν στα σουτ εντός πεδιάς και στα ριμπάουντ.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε με σερί 6-0 για το +8 των Πατρινών στην αρχή της τρίτης περιόδου και με 5-0 σερί οι Πατρινοί έφτασαν στο +11. Ο Ράιλι μείωσε στο -7 και η διαφορά ανεβοκατέβαινε στο +7 με +9 για τους Πατρινούς σε εκείνο το διάστημα στην κακή άμυνα του «Δικεφάλου». Τα τρίποντα του Προμηθέα έφεραν σερί 7-0 και το +14 και +15 για τους γηπεδούχους στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου, αφού η άμυνα ζώνης του Τακιανού τιμωρήθηκε από τους περιφερειακούς του Χριστόπουλου.

Ένα 9-0 σερί του Προμηθέα στη συνεχιζόμενη κακή περιφερειακή άμυνα του ΠΑΟΚ έφερε το +24 για τους γηπεδούχους που ουσιαστικά έβαλε τις βάσει για την επικράτηση και ο Χογκ έφερε το +25 για τους Αχαιούς, με τα 20/33 δίποντα του Προμηθέα και τα 8/27 τρίποντα του ΠΑΟΚ να κάνουν τη διαφορά στην επίθεση, παρά την ελάχιστη διαφορά στα ριμπάουντ. Ο Κάουαν έκανε το 83-60 και η διαφορά κυμαινόταν μεταξύ +20 και +25 για τους Πατρινούς και το ματς ολοκληρώθηκε στο 90-69.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 41-39, 66-51, 90-69.