Black out, ήττα και αλλαγή νοοτροπίας…

Το τελικό “ταμείο” από την χθεσινή ήττα της Παναχαϊκής στην Ιεράπετρα, είναι ένα και ξεκάθαρο. Στο χθεσινό ματς, η Παναχαϊκή τα έκανε όλα λάθος στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι “κοκκινόμαυροι” είχαν ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, για μία ακόμα φορά. Είχαν την κλασσική ευκαιρία με το σουτ του Πάνου, αλλά δεν κινδύνεψαν στο πρώτο μέρος σχεδόν καθόλου. Μόνο που αυτή τη φορά, πλήρωσε το πολύ κακό της δεύτερο ημίχρονο.
Χθες, ωστόσο, έγιναν πολλά λάθη. Από την διαχείριση του αγώνα, τόσο από το Χρήστο Παρασκευόπουλο, όσο και από τους ίδιους τους ποδοσφαιριστές.

Η Παναχαϊκή έδειξε αφέλεια. Ενδεχομένως πίστεψε, ότι θα κυλήσει το δεύτερο ημίχρονο, όπως ακριβώς έγινε και στα προηγούμενα ματς. Αδράνειες, όμως, στην άμυνα έδωσαν την ευκαιρία στον ΟΦΙ να πετύχει γκολ και να πάρει τη νίκη, οδηγώντας την σε αγωνιστική “αυτοκτονία”.

Οι βοήθειες από τον πάγκο δεν ήρθαν ποτέ. Το “black out”, στοίχισε ένα “τρίποντο”, με μια ομάδα που έδειχνε δεδομένο. Συν τις άλλοις, η αντίδραση της ομάδας μετά το γκολ του ΟΦΙ ήταν ανύπαρκτη. Οι “κοκκινόμαυροι”, παρότι δικαιολογημένα ζητούν πέναλτι σε ανατροπή του Μασούρα στο 89΄, δεν απείλησαν σχεδόν καθόλου την αντίπαλη εστία και μοιραία το 1-0, έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Πληγώνει η χθεσινή αποτυχία, γιατί υπήρχε μεγάλη πίστη από τους φιλάθλους για μια νέα αρχή, ότι η ομάδα ήταν σε καλό μομέντουμ για να κερδίσει την ΟΦΙ να κάνει βήμα εξάδας κι να μειώσει από τις πρώτες θέσεις. Απογοήτευσε επίσης, το ότι δεν έβγαλε τη σωστή νοοτροπία, σε ένα καθοριστικό ματς για την υπόθεση άνοδος, που ήταν ο μεγάλος στόχος. Το ζήτημα πλέον είναι να μην τους πάρει από κάτω και να βγάλουν αντίδραση στο επόμενο ματς, αυτό κόντρα στην Α.Ε. Καραϊσκάκης μεθαύριο.