Eδραιώνεται στις θέσεις Ευρώπης η Σασουόλο του Κυριακόπουλου (vid)

Με τον Πατρινό ποδοσφαιριστή, Γιώργο Κυριακόπουλο να αγωνίζεται σε όλο το ματς η Σασουόλο απέδρασε από τη Γένοβα επικρατώντας εκτός έδρας (2-3) της Σαμπντόρια και σκαρφάλωσε στην τέταρτη θέση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γκολ μόλις στο 2ο λεπτό. Ήταν μια λάθος μεταβίβαση του Αουντέρο στον Μπογκά που έπαιξε με μία στον Καπούτο και από αυτόν η μπάλα πήγε στον Τραορέ που πλάσαρε ψύχραιμα για το 0-1. Με τη βροχή να πέφτει ασταμάτητα οι δύο ομάδες προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν αμυντικά λάθη αλλά το σκορ παρέμεινε σε αυτό το επίπεδο μέχρι το 55ο λεπτό όταν σταμάτησε η βροχή και ξεκίνησε η βροχή από γκολ.

Ο Κουαλαριέλα με σουτ έξω από την περιοχή ισοφάρισε, αλλά η χαρά της ομάδας του Κλαούντιο Ρανιέρι κράτησε μόλις δύο λεπτά. Μια γρήγορη επίθεση της Σασουόλο από δεξιά έφερε τον Καπούτο σε θέση βολής κι αυτός δεν αστόχησε για το 1-2. ¨Ενα λεπτό μετά ήρθε και το 1-3 με τον Μπεράρντι να ολοκληρώνει ένα τρίλεπτο “φωτιά” στο παιχνίδι.

Η αλλαγή του Μπαλντέ έδωσε πνοή στην επίθεση της Σαμπντόρια κι αυτός αφού νικήθηκε δύο φορές από τον Κονσίλι, στην τρίτη έκανε το 2-3 στο 84′ και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Λίγα λεπτά αργότερα όμως αποβλήθηκε για δυνατό μαρκάρισμα στον Τραορέ. Το σκορ δεν άλλαξε ως το τέλος με τη Σασουόλο να παίρνει τη σπουδαία νίκη.