Tρίποντο “χρυσάφι” για την Παναχαϊκή

Η Παναχαϊκή επικράτησε με 2-0 του Παναθηναϊκού Β΄ και αναπτέρωσε τις ελπίδες που έχει για παραμονή στην Σούπερ Λιγκ 2.

Στο 20΄ ο Ζέκοφ με απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ για την πατρινή ομάδα, ενώ στο 52ο λεπτό ο Ντε τόμας από την “άσπρη βούλα” ήταν εύστοχος για το 2-0. Η Παναχαϊκή με αυτή τη νίκη ανέβηκε στους 15 πόντους, ενώ οι “πράσινοι” παρέμειναν στους 14 πόντους, έχοντας όμως ένα ματς λιγότερο. Επόμενος στόχος για τους “ροσονέρι” η νίκη με το Αιγάλεω για να ελπίζουν βάσιμα σε παραμονή.

ΦΙΛΜ ΑΓΩΝΑ:

2′ Σέντρα Κυριόπουλου, ο Σαρδελής από το ύψος του πέναλτι πλασάρει τον Κολοβούρη, μπλόκαρε ο αρχηγός της Παναχαϊκής.

3′ Φάουλ του Μπαρέ στον Κρυπαράκο. Φωνάζουν για κάρτα οι “πράσινοι”

8′ Δυνατό σουτ του Ντε Τόμας, σε κόρνερ ο Ξενόπουλος.

12′ Φάουλ του Ζέκοφ, κεφαλιά του Μπαρέ, άουτ.

16′ Φάουλ του Μασούρα, έδιωξαν τον κίνδυνο οι αμυντικοί του Παναθηναϊκού…

20′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛ: Με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζέκοφ που αιφνιδίασε τον γκολκίπερ του Παναθηναϊκού, Ξενόπουλο για το 1-0!

34′ Σπουδαία απόκρουση του Κολοβούρη από το σουτ του Μπιλάλ, στην επαναφορά ο Φουρτάδο σκοράρει, αλλά ορθώς ο επόποτης σήκωσε οφσάιντ, ακυρώνοντας το γκολ

44′ Ωραία ενέργεια του Μασούρα που έκανε την σέντρα αλλά έδιωξαν οι αμυντικοί πριν ο Ντε Ολιβέιρα πλασάρει μόνος του!

47′ Ο Μάρτινς από δεξιά, γύρισε στο πέναλτι στο Κυριόπουλο, αλλά ο Ντε Ολιβέιρα πρόλαβε και έδιωξε…

51′ ΠΕΝΑΛΤΙ: Σε ανατροπή του Τραορέ που έκανε κούρσα μόνος του και ανατράπηκε από τον Τουρκοχωρίτη.

52′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛ: Ο Ντε Τόμας είναι εύστοχος για το 2-0 για την Παναχαϊκή!

56′ Σουτ του Μάρτινς, έδιωξε ο Κολοβούρης.

72′ ΔΟΚΑΡΙ: Ωραία ενέργεια και τελείωμα από τον Φουρτάδο η μπάλα στο δοκάρι! Στη συνέχεια της φάσης ο Νταμπίζας σκόραρε αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ.

73′ Κόρνερ ο Αθανασακόπουλος, ο Φουρτάδο απειλεί πάλι με σουτ, η μπάλα άουτ.

85′ Φοβερό γυριστό του Μαντσίνι, ο Κολοβούρης εντυπωσιακά σε κόρνερ!

86′ Οφσάιντ! Ο Καλοσκάμης από γύρισμα δεξιά του Μάρτινς, πέτυχε γκολ, αλλά ήταν εκτεθειμένος.

92΄Πολύ καλό σουτ του Πετράτου η μπάλα ελάχιστα άουτ.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Παναχαϊκή (Τάτσης): Κολοβούρης, Μπαρέ, Ζαμόρα, Προύντζος (90΄ Κυρσανίδης), Ντε Τόμας (90΄Πετράτος), Καραγιάννης, Ντε Ολιβέιρα (57′ Λιοφάγος), Τραορέ (68′ Γαϊτανίδης), Μασούρας (68′ Νάστος), Μπαξεβάνος, Ζέκοφ.

Παναθηναϊκός Β (Αντωνίου): Ξενόπουλος, Σιδεράς, Αθανασακόπουλος, Μαρτινς (59′ Νταμπίζας), Κάτρης, Φουρτάδο, Κυριόπουλος, Κρυπαράκος (46′ Τουρκοχωρίτης), Σαρδέλης (79′ Καλοσκάμης), Φρόκου (68′ Καράμπας), Μπιλάλ (68′ Μαντσίνι).

Διαιτητής: Παπαγεωργόπουλος (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Πλακάς (Δυτ. Αττικής), Γκουριώτης (Αργολίδας)

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, Αιγάλεω και Διαγόρας αναδείχθησαν ισόπαλοι με 1-1, ενώ απο χθες ο Γιούχτας κέρδισε τον Ολυμπιακό Β’ με 3-2.