X-αμένη η Αχαϊκή, παρέμεινε πρώτος ο Παναιγιάλειος! (vid)

Tο μεγάλο τοπικό ντέρμπι ανάμεσα στην Αχαϊκή και τον Παναιγιάλειο oλοκληρώθηκε ισόπαλο χωρίς τέρματα (0-0).

Αυτό το αποτέλεσμα ευνόησε τον Παναιγιάλειο που καταφέρνει να παραμείνει στην μεγάλη κατηγορία, αλλά και στην πρώτη θέση με 18 βαθμούς, αφού ο Ναυπακτιακός Αστέρας ήρθε και αυτός ισόπαλος (0-0) στην Γαστούνη.

Η Αχαϊκή πέρασε με αυτό τον βαθμό πάνω από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού με 13 βαθμούς και διατηρεί τις ελπίδες της για την παραμονή στην μεγάλη κατηγορία. Ο Παναιγιάλειος μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο 3ο λεπτό ο Βασίλης Μπούνας σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε στο κεφάλι του Λίπι και κατέληξε κόρνερ.

Στο 14ο λεπτό οι γηπεδούχοι θα διαμαρτυρηθούν σε ανατροπή του Ντρέου από αμυντικό του Παναιγιαλείου για πέναλτι, αλλά ο ρέφερι θα συνεχίσει κανονικά το ματς. Τρία λεπτά αργότερα ο Βασίλης Μπούνας θα σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά ο Μπακάλης μπλόκαρε σχετικά εύκολα.

Στο 29΄ ο Μπούνας σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι, ο Καραμπούλας γύρισε στη μικρή περιοχή, εκεί που πρόλαβε να απομακρύνει σωτήρια ο Ρίλντι. Στο 32΄επιχείρησε σουτ ο Μαυρόπουλος, που κόντραρε στους αμυντικούς για να μπλοκάρει στη συνέχεια ο Μπακάλης, προ του Παπαδόπουλου που κυνήγησε τη φάση.

Ελάχιστες οι φάσεις στις δύο εστίες στο δεύτερο ημίχρονο, με καλύτερη το σουτ του Μητρόπουλου στο 76΄, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καλλιακμάνη με το τελικό 0-0 να παραμένει και το ματς να επισκιάζεται απ΄ όσα έγιναν εκτός αγωνιστικού χώρου.

ΑΧΑΪΚΗ: Μπακάλης, Λίπι, Ντρέου (51΄Πετράτος) Ρίλντι, Κοτσόκολος (86΄Αντωνόπουλος), Μπουτσικάκης, Πυρρής, Γεωργόπουλος, Κωστής (71΄Μητρόπουλος), Μαρκόπουλος, Ανδρεόπουλος (86΄Κυριακόπουλος).

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: Καλλιακμάνης, Παπασπηλιόπουλος, Παπαδόπουλος, Καφεντζής, Μαυρόπουλος, Λιάτος, Μπακατσέλος, Καραμπούλας, Κουραχάνης (69΄Σκούτας), Μπούνας (92΄Σπανογιάννης), Σπυρόπουλος (78΄Μπάσα).