Ήττα…από τα αποδυτήρια για την Παναχαϊκή στα Χανιά

Βαριά ήττα γνώρισε η Παναχαϊκή στα Χανιά απέναντι στην τοπική ομάδα, με τους γηπεδούχους να «καθαρίζουν» το παιχνίδι από τα πρώτα 20 λεπτά, όπου και προηγήθηκαν με 3-0 εκμεταλλευόμενοι και την αποβολή του Νάστου στο 8’ λεπτό, που ανάγκασε τους κοκκινόμαυρους να παίζουν σχεδόν για ολόκληρο το παιχνίδι με ποδοσφαιριστή λιγότερο.

Μόλις στο 2’ λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν πολύ καλή ευκαιρία, όταν το καλό σουτ του Σιλά εξουδετέρωσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κολοβούρης.

Στο 8’ λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, όταν σε σουτ του Κόλα, ο Νάστος έπιασε την μπάλα με τα χέρια και δέχθηκε και την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης.

Στην εκτέλεση του πέναλτι, ο Μάναλης ευστόχησε και άνοιξε το σκορ για τα Χανιά, βάζοντας δύσκολα από νωρίς στους κοκκινόμαυρους που αναγκάστηκαν να αγωνιστούν και με ποδοσφαιριστή λιγότερο.

Στο 16’ λεπτό ο Μαζουλουξής με κεφαλιά έστειλε αρχικά την μπάλα στο δοκάρι και στην συνέχεια στα δίχτυα του Κολοβούρη για το 2-0, ενώ στο 21’ λεπτό ο Μανουσάκης με καταπληκτικό σουτ, έστειλε και πάλι την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

Στο 28’ λεπτό, η καρφωτή κεφαλιά του Μαζουλουξή πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 31’ λεπτό η Παναχαϊκή απείλησε για πρώτη φορά, με την κεφαλιά του Μπάρετ να μπλοκάρει ο Καλογεράκης.

Στο 31’ λεπτό ο Κολοβούρης έδιωξε το σουτ του Κόλλα, ενώ στο 35’ λεπτό ο Μάναλης σούταρε άουτ.

Οι κοκκινόμαυροι κατάφεραν να μειώσουν το σκορ στο 44’ λεπτό με αριστερό σουτ του Χριστόπουλου έξω από την περιοχή, με το 3-1 να είναι το αποτέλεσμα με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο.

Στο 66’ λεπτό και μετά από λάθος του Νταμπίζα που προσπάθησε να ντριμπλάρει, ο Μανουσάκης σούταρε αλλά ο Κολοβούρης με τα πόδια έδιωξε σωτήρια, ενώ δύο λεπτά μετά η κεφαλιά του ίδιου ποδοσφαιριστή πέρασε παράλληλα άουτ από την εστία της Παναχαϊκής.

Στο 78’ λεπτό ο Μάνος δύο λεπτά από την στιγμή που πέρασε ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο, έστειλε με κεφαλιά την μπάλα λίγο δίπλα από τα δοκάρια του Κολοβούρη, ενώ στο 84’ λεπτό ο Μαζουλουξής ανέβασε τον δείκτη του σκόρ στο 4-1 με κεφαλιά, πετυχαίνοντας και το 2ο προσωπικό του τέρμα.

ΧΑΝΙΑ (Γ. Tαουσιάνης) : Καλογεράκης, Κατσούρρι (84’ Νίκολιτς), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Σιλά (46’ Σφενδυλάκης), Λεμονής, Τσέλιος, Ντίαζ (58’ Ελευθεριάδης), Μανουσάκης, Κόλα (58’ Τσορνομάζ), Μάναλης (75’ Μάνος)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Π. Κωνσταντακόπουλος) : Κολοβούρης, Καραγιάννης, Κούτσιας, Γκανσιέρ, Μπαρέ, Νάστος, Κυρσανίδης (46’ Παραστατίδης), Λοτέν (46’ Νταμπίζας), Τόσκα (86’ Λιοφάγος), Αποστολόπουλος (75’ Αλίμπε), Χριστόπουλος (65’ Πατρινός)

Στα υπόλοιπα σημερινά παιχνίδια της 5ης αγωνιστικής είχαμε :

Γιούχτας-Παναθηναϊκός Β’ 2-0 (5′ Νοικοκυράκης, 35′ Ροβίθης)

Αιγάλεω-Athens Kallithea 1-1 (56′ Καμαρά / 48′ Κυνηγόπουλος)

Καλαμάτα-Ηλιούπολη 2-0 (30′ Πασάς, 45′ Τάτος)

Ολυμπιακός Β’-Τηλυκράτης Λευκάδας 4-1 (1′ Μαρίνος, 17′ πεν. Ανδρούτσος, 24′ Βλαχομήτρος, 83′ Μπά / 40′ Ανδρέου)