Η σύγκριση μεταξύ των δύο ομίλων της Α’ Κατηγορίας

Μετά και την ολοκλήρωση των πρώτων 6 αγωνιστικών στο πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας, κάνουμε μια σύγκριση μετάξύ των δύο ομίλων με ενδιαφέροντα σταστιστικά.

Πιο παραγωγικός σε τέρματα εμφανίζεται ο β’ όμιλος, αφού έχουν επιτευχθεί συνολικά 126 τέρματα, σε σύγκριση με τα 118 του α’ ομίλου.

Η διαφορά εδώ είναι ότι στον α’ όμιλο, 57 τέρματα έχουν επιτευχθεί στο α’ ημίχρονο των αγώνων και 61 στο β’ ημίχρονο, σε αντίθεση με τον β’ όμιλο, στον οποίο τα περισσότερα τέρματα έχουν επιτευχθεί στο α’ μέρος, με 70 συνολικά στο α’ ημίχρονο και 56 στο β’ ημίχρονο.

Άλλη μια μεγάλη διαφορά μεταξύ των δύο ομίλων υπάρχει στα χατ-τρίκ, αφού ο β’ όμιλος έχει συνολικά 10, σε σύγκριση με τον α’ όμιλο ο οποίος έχει μόλις 3.

Πιο προσεκτικοί χαρακτηρίζονται οι ποδοσφαριστές του α’ ομίλου, αφού δεν υπάρχει κανένα αυτογκόλ, σε σύγκριση με τα δύο αυτογκόλ του β’ ομίλου, τα οποία ανήκουν στους Γ. Τσαβαλά (Καλάβρυτα) και Παπαδόπουλο (Νίκη).

Καλύτερη επίθεση στο πρωτάθλημα έχει ο Άρης Πατρών με 24 τέρματα, ενώ διαθέτει μαζί με την Αχαϊκή και την καλύτερη άμυνα με μόλις 1 τέρμα παθητικό.

Χειρότερη επίθεση του πρωταθλήματος είναι η Δόξα Παραλίας με μόλις 2 τέρματα, ενώ χειρότερη άμυνα είναι η ΑΕ Καλαβρύτων με 24 τέρματα παθητικό.

Αήττητοι στο πρωτάθλημα παραμένουν Άρης Πατρών, Πανμοβριακός και Αχαϊκή, ενώ χωρίς νίκη Αναγέννηση, Αετός Ρίου και Καλάβρυτα.

7 ομάδες είναι χωρίς ισοπαλία στο πρωτάθλημα και αυτές είναι ο Ατρόμητος Πατρών, η Δόξα Νιφορεϊκων, η Αιγείρα/Ακράτα, η Νίκη Προαστείου, ο Εθνικός Πατρών, ο Αχαϊκός και η Θύελλα Αιγίου.