Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο Απόλλωνας στην Πυλαία

Αγωνιζόμενος επί της ουσίας με εφτά παίκτες λόγω των απουσιών, ο Απόλλων Πατρών έκανε την προσπάθεια του, αλλά ηττήθηκε εκτός έδρας με 85-70, από τον ΠΑΟΚ Mateco, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League και μένει στο 3-14 του βαθμολογικού πίνακα.

Ντεμπούτο με την Πατρινή ομάδα έκανε ο Ράιαν Μπόατραϊτ, ο οποίος σκόραρε 18 πόντους, ωστόσο ξεχώρισαν με επίδοση double-double ο Μαλίκ Όσμπορν με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ, αλλά και ο Τσαντ Μπράουν, που προσέθεσε 14 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο «δικέφαλος» με «όπλο» την καλή άμυνα έβαλε δύσκολα στον Απόλλων Carma ο οποίος δεν μπορούσε να σκοράρει εύκολα και έτσι οι γηπεδούχοι αύξησαν την διαφορά και έφτασαν στο 25-10 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά με υψηλά ποσοστά ευστοχίας και με άμυνα πάνω στα ατού του Απόλλωνα, κράτησε ψηλά το προβάδισμα με 33-20 στο 15΄.

Με τον Μαλίκ Οσμπρον να βοηθά στην επίθεση, ο Απόλλωνας έβγαλε αντίδραση και μείωσε στους 3 (35-32) στα 2’43” πριν την ανάπαυλα, ωστόσο, οι γηπεδούχοι έκλεισαν καλύτερα το πρώτο μέρος και πήγαν στα αποδυτήρια στο +11.

Στο 2ο ημίχρονο η Πατρινή ομάδα προσπάθησε να μπει πιο δυνατά και να ροκανίσει την διάφορα, όμως δεν τα κατάφερε, καθώς οι γηπεδούχοι ήταν εύστοχοι και έφτασαν να προηγούνται με 48-35 στο 23΄.

Ο Χριστόπουλος ανακάτεψε την τράπουλα, έκανε αλλαγές, όμως ο δικέφαλος του Βορρά με τον Ταουνς να κάνει καλό παιχνίδι, κράτησε το προβάδισμα και μάλιστα το αύξησε σε 58-40 στο 27΄.

Οι μελανόλευκοι είχαν πρόβλημα στην άμυνα, καθώς ο ΠΑΟΚ έφτανε εύκολα στη ρακέτα και κράτησε το προβάδισμα με 60-44 στο 28΄ με τον Οσμπορν να πετυχαίνει 4 συνεχόμενους πόντους διαμορφώνοντας το 64-50 στο τέλος της περιόδου.

Στην 4η περίοδο, ο Απόλλωνας μπήκε δυναμικά με τρίποντο του Μπόατραιτ μείωσε σε 64-53 στο 31΄και 66-56 στο 32΄ μένοντας στο παιχνίδι ωστόσο οι γηπεδούχοι με σερί 5-0 έκαναν το 74-59 και έφτασαν πάλι στο +15.

Ο Μποάτραιτ ήταν αυτός που πάλεψε επιθετικά, ωστόσο χωρίς συμπαράσταση δεν μπόρεσε να μειωθεί η διαφορά με τον ΠΑΟΚ να κρατά εύκολα προβάδισμα με 79-66 στο 37΄και στη συνέχεια να φτάνει στη νίκη με το τελικό 85-70.

Τα 10λεπτα: 25-10, 43-32, 64-50, 85-70.

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Τάουνς 19 (1/5 τρίποντα, 3 ριμάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), ΜακΝις 8 , Χάρισον 2, Φρίντρικσον 12 (2/5 τρίποντα, 12 ασίστ, 4 κλεψίματα) , Άλστον 24 (9/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Τσιακμάς , Τσαϊρέλης 6 , Μαργαρίτης 3, Γουίλιαμς 11 (1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ) , Αρσενόπουλος, Σκουλαριώτης , Σωτηρίου
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Χριστόπουλος): Κόουλμαν (0/6 σουτ, 6 ασίστ), Μπιμπς 3 (1) , Γκιουζέλης 7 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πέρκινς 2 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ) , Μπράουν 14 (11 ριμπάουντ) , Μπόατραϊτ 20 (4/11 τρίποντα, 3 ασίστ), Όσμπορν 24 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8/12 βολές, 12 ριμπάουντ) , Κογιώνης.