Γ’ Εθνική : Νικηφόρο πέρασμα του Ιάλυσου από την Σύρο

Η Ελλάς Σύρου ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έχοντας σωρεία χαμένων ευκαιριών, αλλά παρόλα αυτά δεν κατάφερε να πάρει την δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη μετά από εκείνη κόντρα στην ΑΕΡ Αφάντου στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, σημειώνοντας την δεύτερη της ήττα στο πρωτάθλημα.

Από την άλλη οι ”τοξοβόλοι” μετά την ισοπαλία στην πρεμιέρα με το Βύζαντα Μεγάρων, άντεξαν στην ασφυχτική πίεση της Ελλάς και παρόλο που ταξίδεψαν στη Σύρο με σημαντικές απουσίες, κατάφεραν να πανηγυρίσουν το πρώτο τρίποντο για τη φετινή σεζόν, το οποίο γίνεται περισσότερο σημαντικό με τον τρόπο που ήρθε, αλλά και γιατί ήταν εκτός έδρας.

Οι παίκτες του Παναγιώτη Σπάρταλη ευτύχησαν να προηγηθούν χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κατσούκη στο 34ο λεπτό και να βάλουν δύσκολα στους Κυκλαδίτες.

Μετά από ασφυκτική πίεση, η απάντηση για το συγκρότημα του Παναγιώτη Χριστοφιλέα ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου χάρη σε γκολ με κεφαλιά του Κόντσι μετά από σέντρα του Μηνά.

Στην επανάληψη η Ελλας Σύρου μπήκε με στόχο να γυρίσει το ματς, κυριάρχησε σε όλες τις γραμμές, όμως στάθηκε άτυχη και άστοχη, με κορυφαία ευκαιρία στο 52′, σε σουτ του Στέφανου Κασάπη που σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Τσιγάρου.

Στα τελευταία λεπτά το τεχνικό επιτελείο των περσινών πρωταθλητών Κυκλάδων έκανε πιο επιθετική την ομάδα ρίχνοντας στο ματς τους Μούντριχα, Παυλόπουλο και Πρεβεζάνο. όμως η πίεση της Ελλάς δεν καρποφόρησε, τουναντίον, έδωσε την ευκαιρία στον Ιάλυσο να πετύχει δεύτερο γκολ και να παγώσει το Ενωσιακό γήπεδο Κυκλάδων.

Ο Εμπούμπα στο 90+4′ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Οικονομόπουλου και με σουτ έκανε το 1-2 χαρίζοντας μια τεράστια νίκη στο συγκρότημα του Παναγιώτη Σπάρταλη.

ΕΛΛΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παναγιώτης Χριστοφιλέας): Παπαδόπουλος, Ζαφείρης, Ζάχι (51′ λ.τρ. Παράβαλος), Μάγκας, Οικονομόπουλος, Μπόσιο (72′ Μούντριχας), Κόντσι, Καρμοίρης (76′ Πρεβεζάνος), Μελισσόπουλος, Μηνάς, Κασάπης (76′ Παυλόπουλος).

ΙΑΛΥΣΟΣ (Παναγιώτης Σπάρταλης): Τσιγγάρος, Πάνος, Καραγεώργης (53′ Ιντρίζι (90+6′ Βασιλειου)), Γιώργου Αθανασίου, Εμπουμπά, Κατσούκης (88′ Πιπέρης), Τζουανάκης, Βλαχάβας, Σάββας (46′ Χατζηνικολας), Πατσίλης.